Historie Divadélka U Zvonu

Historie Divadélka U Zvonu

Divadélko U Zvonu vzniklo v prosinci 1991 v Základní škole Žilina u Kladna. Pojmenování dal divadélku starobylý zvon, který je nyní umístěn po pravé straně jeviště.

Původní znak divadélka navrhla výtvarnice Jarmila Oličová. 
 

Původní znak

 

Reflektory věnovalo divadlo Lampion Kladno. Elektrické vybavení zdarma nainstalovali Josef Turza ze Žiliny a Stanislav Dlouhý ze Lhoty. Látku na oponu věnoval Obecní úřad Velké Přítočno a ušila ji švadlena Dana Brabcová ze Žiliny. Vše od dřeva daroval truhlář František Kougl ze Žiliny. Divadélko sestavili a nabarvili kluci ze zájmového kroužku KUTÍLEK se svým vedoucím Zdeňkem Fousem.

První představení se uskutečnilo 22. prosince 1991. Byl to komponovaný pořad nazvaný „Vánočka 91.“  Pak následovaly pořady Třesky * plesky, aneb přijde i kouzelník, scénky a skeče Rejža v rejži a další. Soubor DIVADÉLKA hrál ve škole do listopadu 1996 a posledním představením zde byla pohádka Libora Dobnera STRAŠIDLATA. 

Od prosince 1996 začal soubor působit jako zájmový útvar Střediska volného času, vzdělávání a služeb LABYRINT Kladno, a to na jevišti divadla MALÁ SCÉNA. Do souboru se od této doby přihlašovaly děti z Kladna i okolí. Od roku 1999 soubor zkoušel a hrál na jevišti auly SOŠ C. Boudy Kladno.

V roce 2002 se Divadélko U Zvonu osamostatnilo a přestěhovalo se do staronových prostor Malé scény na Kladně.

V roce 2003 se po Zdeňku Fousovi ujal režie Václav Valín, který nastudoval novou pohádku Kocour v botách. S touto pohádkou soubor hostoval několikrát i v Černém divadle Praha.

V roce 2003 se Divadélko U Zvonu stalo občanským sdružením, jehož zakladatelem byl Matěj Pomahač, který se stal i jeho prvním principálem. Oficiální název souboru zněl Amatérský soubor Divadélko U Zvonu.

V roce 2004 se principálkou divadla a předsedkyní sdružení stala Daniela Němcová, která jí byla až do roku 2014. V roce 2009 režii a roli vedoucího souboru převzal člen souboru, herec a technik Václav Urban. V lednu 2010 se režie ujal Jáchym Kučera, který působil jako režisér až do roku 2013, kdy byl přijat na DAMU, kterou úspěšně ji dokončil. Momentálně v našem souboru působí externě jako režisér dětských představení a například jeho představení Ezopovo zvířectvo vyhrálo přehlídku dětského divadla Popelka Rakovník 2017 a zúčastnilo se mezinárodní přehlídky dětského divadla Jiráskův Hronov 2018.

Roli principála převzal od roku 2014 až do roku 2016 Tomáš Hanzlík, který v souboru působil jako technik, režisér, hudební skladatel a scénárista.

V roce 2014 se Divadélko stává zapsaným spolkem. V roce 2015 pro Divadélko navrhuje nové logo grafička Eliška Kolářová. Od roku 2016 - leden 2020 principálkou souboru a předsedkyní spolku Martina Fiřtová, která v Divadélku od roku 2009 vedla produkci a navrhovala a vytvářela kostýmy. Od února 2020 se stává principálkou souboru a předsedkyní spolku Eva Babičková. 


Kde všude jsme hráli:

•    Lampion 
•    Zámek Veltrusy
•    Černé divadlo Praha
•    Divadlo v Celetné
•    Městské divadlo Slaný
•    Středočeské divadlo Kladno
•    Hornický skanzen MAYRAU Vinařice u Kladna
•    Festival Jiráskův Hronov
•    Kulturní dům Nové Strašecí
•    Kulturní dům Stochov
•    Kulturní sál Pchery
•    OÁZA Lidice